Borys Szyc, Kasina Wielka i tabor z Chabówki na planie filmu „Piłsudski”

Bezdany 1908

26 września 1908r. na stacji Bezdany niedaleko Wilna bojownicy dowodzeni przez Józefa Piłsudskiego napadli na rosyjski pociąg pocztowy. W ramach brawurowej akcji bojownicy opanowali wagon pocztowy, obezwładniając obsługę stacji. Zdobyte pieniądze (200 812 rubli i 61 kopiejek) następnie wspomogły m.in. polskie organizacje wojskowe, uwięzionych towarzyszy i ich rodziny. Bojownicy nie ponieśli strat własnych. Po stronie rosyjskiej zginęło lub odniosło rany kilku żołnierzy i pocztowców. Wydarzenie to przeszło do historii jako Akcja pod Bezdanami i jest uważane za jedną z najbardziej zuchwałych i efektownych tego typu akcji. Jej uczestnicy (Józef Piłsudski, Tomasz Arciszewski, Aleksander Prystor i Walery Sławek) po odzyskaniu niepodległości objęli kluczowe stanowiska państwowe, stąd akcja ta jest niekiedy nazywana „akcją czterech premierów”.

Kasina Wielka 2018

110 lat później 4, 5, 6 i 7 września 2018 r. stacja w Kasinie Wielkiej posłużyła jako plener filmu „Piłsudski”. W postać tytułową wcielił się Borys Szyc a na stacji w Kasinie Wielkiej postawiono dekorację-drewniany budynek stacji Bazdany. Budynek stacji Kasina Wielka został na potrzeby filmu przemianowany na Siedlce. Odpowiednio przygotowany pociąg (parowóz OKz32-2 i zabytkowe wagony) wraz obsługą zapewnił Skansen w Chabówce. W budynku stacyjnym od kilku lat z powodzeniem funkcjonują luksusowe apartamenty 2-4 osobowe. Dzięki zaangażowaniu nowego właściciela przeprowadzono generalny remont dzięki któremu to niezwykłe miejsce niedawno odzyskało dawny blask. Więcej informacji na temat apartamentów na www.stacjakasina.pl oraz we wpisie Stacja w Kasinie Wielkiej odzyskała dawny blask.

Film wejdzie na ekrany 8 listopada 2019 r. a oprócz Borysa Szyca wystąpi w nim m.in. Magdalena Boczarska (Maria Piłsudska) i Jan Marczewski (Walery Sławek). Reżyseria i scenariusz: Michał Rosa. Producenci: Filip Bajon, Dariusz Sidor.
Fotografie dzięki uprzejmości Autorki ©Bożena Majchrzak / www.stacjakasina.pl.

Komentarze do “Borys Szyc, Kasina Wielka i tabor z Chabówki na planie filmu „Piłsudski”

  1. Co za [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] jest konsultantem tego filmu jeżeli dopuszcza parowóz do akcji w 1918 roku ktoru został wyprodukowany w Co najmniej 1934 roku.Gratulacje.

    • Braku dobrego wychowania nie zastąpi nawet najlepsza wiedza z zakresu historii konstrukcji parowozów – przykre!

      • OKz32-2 to w tej chwili najstarszy czynny parowóz w Polsce. Jeśli kadry zostaną dobrze dobrane, to nie będzie widać, że parowóz pochodzi z późniejszego okresu. Z opiniami proponuje wstrzymać się do premiery filmu…

        Przykładem „udanego kadrowania” jest „Zimna wojna” Pawlikowskiego. Pomimo, że pociąg dalekobieżny prowadzi TKt48-191 to kadry zostały tak dobrane, że w ogóle tego nie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *