Modemy, kliszowe aparaty i Skansen w Chabówce

Strona parowozy.pl skończyła dziś 25 lat, z tej okazji chciałbym przypomnieć wpis który powstał na poprzednią, okrągłą, dwudziestą rocznicę.

Jak ten czas szybko leci… Dziś minęło 20 lat od kiedy pierwsza wersja strony o Skansenie pojawiła się w sieci Internet. W 1997 roku, przygotowując szkolną prezentację poszukiwałem techniki w jakiej ją wykonam. Wybór rozwiązania „komputerowego” był oczywisty, do ustalenia zostały szczegóły. Powszechny obecnie program do prezentacji PowerPoint używany był wówczas głównie do robienia statycznych, kliszowych slajdów które były potem wyświetlane na rzutniku. Wtedy mój nauczyciel Informatyki, Pan Marek Bekier zainteresował mnie językiem HTML, w którym tworzone są strony Internetowe. Pan Bekier polecił mi wówczas m.in. kurs HTML autorstwa Pawła Wimmera. Rozpocząłem pierwsze próby z nową wówczas technologią. Nie miałem wówczas nawet dostępu do Internetu. Nie było to niczym niezwykłym-dostęp do Internetu nie był powszechny. Do niektórych gazet o tematyce komputerowej dołączano płyty CD, na których umieszczano wybrane strony internetowe do przeglądania offline. Wkrótce po poznaniu podstaw HTML, z początkiem 1998 roku zyskałem dostęp do Internetu. Nie było to jeszcze „stałe łącze” internetowe ale modem telefoniczny. Płaciło się za każdą minutę połączenia z Internetem, blokując w tym czasie linie telefoniczną. Internet wyglądał wówczas zupełnie inaczej- nie było ani wyszukiwarki Google ani Facebooka. Były za to obszerne strony opisujące Parowozownie Wolsztyn ( www.parowozy.com.pl ) i Linię Hutniczo-Siarkową ( www.lhs.pl ) – obie funkcjonują do dziś. Nie było jednak żadnej publikacji na temat Skansenu w Chabówce która by opisywała placówkę w sposób wyczerpujący.

Wygląd strony w 2001roku.

Strona o Skansenie w Chabówce

Postawiłem sobie za cel stworzenie publikacji która z jednej strony opisze możliwie wyczerpująco zbiory Skansenu a z drugiej będzie źródłem informacji o bieżącej ofercie placówki. Rok szkolny 1997/98 dobiegł końca, rozpoczęły się wakacje (miałem wówczas 14 lat). Podczas wakacji wykonywałem zdjęcia ekspozycji i zbierałem materiały na temat Skansenu i jego zbiorów. Królowały “analogowe” aparaty fotograficzne, po wykonaniu zdjęć rolkę z aparatu oddawałem do zakładu fotograficznego w celu wywołania i wykonania odbitek. Odbitki trzeba było następnie zeskanować. Cała publikacja powstawała na komputerze, a gdy była gotowa można ją było wysyłać na serwer. Wakacje 1998 roku dobiegały końca a perspektywa dużej ilość nauki w ósmej klasie zmotywowała mnie do opublikowania strony. W ostatni dzień wakacji, 31.08.1998 roku na serwerze Polbox pojawiła się pierwsza wersja strony – pod adresem http://free.polbox.com/s/skansen/.
Stronę uzupełniłem później o kolejne funkcjonalności takie jak np. lista mailingowa. Po kilku tygodniach funkcjonowania strony firma Koti z Gdańska udostępniła mi swój serwer wraz z adresem www.skansen.koti.pl – ten adres wciąż działa! Strona wzbogacała się o kolejne materiały-zarówno mojego autorstwa, jak również o nadesłane fotografie. Dalszy rozwój serwisu był już raczej ewolucyjny. W 2005 roku strona została przeniesiona pod obecny adres www.parowozy.pl . Zawsze starałem się na bieżąco informować o ważnych wydarzeniach w Skansenie, takich jak coroczna Parowozjada, pociągi retro czy Noc Muzeów.

Kamienie milowe www.parowozy.pl

Dziś i jutro

Dziesięć lat po uruchomieniu domeny www.parowozy.pl zmieniłem gruntownie wygląd strony oraz sposób edycji. Po 17 latach tworzenia strony w Notatniku uruchomiłem system zarządzania treścią (WordPress). W ostatnich latach oferta Skansenu bardzo się wzbogaciła – głównie w zakresie pociągów retro. Od kilku lat Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei (NSMK) z rozmachem i pasją realizuje projekt Małopolskie Szlaki Turystki Kolejowej. W ramach projektu, przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego pociągi retro odwiedzają najbardziej malownicze zakątki małopolski. Jest więc o czym pisać… Nie każdy serwis może pochwalić się takim stażem. Przez 20 lat strona zachowała swój hobbystyczny charakter, będąc niezależna od Skansenu w Chabówce. Zawsze wspierałem wszelkie inicjatywy związane z Chabówką. W ostatnich latach ciekawe inicjatywy podejmowane są również w innych placówkach – czy kolejnym etapem w rozwoju strony powinno być rozszerzenie tematyki?

Archiwalne zrzuty ekranowe strony WWW

Komentarze do “Modemy, kliszowe aparaty i Skansen w Chabówce

  1. Życzę dalszej owocnej pracy,strona posiada wielu swoich wiernych „fanów” których interesuje świat starych parowozów które pamiętają z dzieciństwa.

  2. Gratulacje, tyle entuzjazmu i konsekwencji! Bardzo się cieszę, że jest ta strona bowiem już jako mały brzdąc dzięki życzliwości dyżurnego ruchu na maleńkiej stacyjce Zieleniec k/Gorzowa Wielkopolskiego miałem zaszczyt 60 lat temu dawać sygnał do odjazdu pięknym pociągom z parowozami i mam je w sercu do dzisiaj. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, życząc kolejnych dwudziestu lat!

    • Na szczęście ocalało kilkaset zdjęć ze stacji Gorzów Wlkp. Wieprzyce z II połowy lat’80. Cudowne czasy z trakcją parową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *