Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej 2025

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 250 000zł na realizację jedenastej edycji projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wsparcie w 2025 roku jest takie samo jak w poprzednich czterech latach. Poprzednio wyniosło ono odpowiednio 250 000zł (2024, 2023, 2022, 2021), 350 000zł (2020 i 2019), 400 000zł (2018 i 2017), 380 000zł (2016) i 200 000zł (2015).

Celami tegorocznego projektu są podobne jak w latach poprzednich:

  • rozwój, aktywizacja i promocja specjalistycznego produktu turystycznego opartego na dziedzictwie kulturowym Małopolski – „Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej”,
  • aktywizacja społeczności lokalnych w zakresie turystyki,
  • wsparcie lokalnej oferty turystycznej,
  • zwiększenie ruchu turystycznego w Małopolsce,
  • wzmocnienie wizerunku Małopolski jako atrakcyjnego i bezpiecznego kierunku turystycznego.

Dofinansowane zostaną turystyczne przejazdy z wykorzystaniem historycznego składu kolejowego zgodnie z poniższymi założeniami:

  • oferta powinna zakładać organizację min. 10 turystycznych przejazdów kolejowych z wykorzystaniem historycznego składu kolejowego, skierowanych do turystów odwiedzających Małopolskę oraz jej mieszkańców,
  • możliwe jest pobieranie opłat od uczestników-przejazdy mogą być biletowane,
  • każdemu przejazdowi powinien towarzyszyć program artystyczno-kulturalny, edukacyjny, zwiedzanie atrakcji z przewodnikiem turystycznym,
  • przejazdy stanowić mogą samodzielne atrakcje turystyczne lub element towarzyszący innym wydarzeniom,
  • przejazdy realizowane będą zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, w tym ewentualnymi obostrzeniami i zaleceniami wydanymi przez m.in. organy rządowe i sanitarne.

W poprzednich dziesięciu latach dofinansowanie trafiło do Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (NSMK). Stowarzyszenie posiada długoletnie doświadczenie w organizacji pociągów retro. Wybór operatora tegorocznej edycji projektu nastąpi w marcu.

Będą to zapewne jedyne ogólnodostępne kursy z taborem z Chabówki. Przed 2024 rokiem „wakacyjne” pociągi uruchamiał własnym sumptem Skansen w Chabówce. PKP Cargo w którego strukturach znajduje się Skansen nie ma na takie kursy pieniędzy. Wynika to z problemów finansowych PKP Cargo. Dramatyczna sytuacja PKP Cargo wywołała szereg obaw o przyszłość samego Skansenu. W odpowiedzi na te te obawy głos zabrało PKP SA które zapewniło, że Skansen nie zostanie zlikwidowany.

Wszystkie wydarzenia będą na bieżąco dodawane do kalendarza imprez. Zapraszam więc do regularnego odwiedzania strony.


Na tytułowym zdjęciu Ty42-107. Fot ©Mateusz Klamka. Więcej zdjęć Mateusza znajdziecie na Instragramie @mateuszklamka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *