Parowozjada 2019 Fot Adam Kupniewski

Parowozjada’2019-fotorelacja

W sobotę i niedzielę 20 i 21 lipca 2019 r. odbyła się Parowozjada. Organizatorami wydarzenia było PKP CARGO i Fundacja Era Parowozów. Piętnasta edycja imprezy była punktem kulminacyjnym piątego z kolei „Lata z Parowozami”. Centralnym punktem imprezy była Chabówka i Skansen taboru kolejowego.

Główną atrakcją pierwszego dnia były pokazy (prezentacje) zabytkowego taboru-nie tylko samych parowozów ale również całych składów zabytkowych pociągów. Zostały uruchomione pociągi retro do Kasiny Wielkiej i do Raby Wyżnej. Pokazom zabytkowego taboru towarzyszyły atrakcje dla najmłodszych-m.in.: program artystyczny, warsztaty, konkursy i zabawy. Wieczorem parowozy specjalnie podświetlono a zakończeniem pierwszego dnia imprezy był pokaz fajerwerków.

W niedziele uruchomiono trzy pary pociągów retro do Mszany Dolnej. Na terenie Skansenu odbyły się zawody drużyn parowozowych a odwiedzający mogli odbyć przejażdżki kabinowe. W konkursie drużyn parowozowych zwyciężyła drużyna z Pyskowic z Ty42-24.

W Parowozjadzie wziął udział tabor z Chabówki (parowozy OKz32-2, Ty42-107, TKt48-191, Ty2-911, Ty42-107 oraz pojazdy spalinowe ) i tabor z innych placówek (Pt47-65 i Ol49-69 z Wolsztyna i Ty42-24 z Pyskowic).

Pierwsza Parowozjada została organizowana w 2005 r. i od tego czasu wpisała się na stałe w kalendarz imprez kolejowych. Impreza ma charakter pikniku dla fanów kolei i rodzin z dziećmi. Prezentacje taboru z Chabówki uświetniają parowozy z innych placówek z Polski i Europy. Wszystkie edycje, za wyjątkiem 2008 roku odbyły się w Chabówce i na okolicznych liniach kolejowych.

Więcej: