Strona PAROWOZY.PL skończyła 17lat

Ostatniego dnia sierpnia mija 17 lat od uruchomienia serwisu internetowego o Skansenie taboru kolejowego w Chabówce. 31 sierpnia 1998 roku na serwerze Polboxu została umieszczona pierwsza wersja strony a kilka tygodni później strona została przeniesiona na serwer firmy Koti w Gdańsku. Od tego momentu strona jest dostępna pod adresem www.skansen.koti.pl (adres ten nadal działa). Domena parowozy.pl została uruchomiona dopiero w 2005 roku. Gdy pierwsza wersja strony została udostępniona nielicznej wówczas grupie Internautów, wirtualna rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Nie było ani wyszukiwarki Google ani Facebooka. Królowały „analogowe” aparaty fotograficzne, po wykonaniu zdjęć rolkę z aparatu oddawano do zakładu fotograficznego w celu wywołania i wykonania odbitek. Odbitki były następnie skanowane. Nie było systemów zarządzania treścią (CMS), pliki powstawały w edytorach HTML i były następnie wysyłane na serwer. Stałe łącza internetowe nie były popularne, łączono się z Internetem korzystając z modemu telefonicznego, płacąc za każdą minutę połączenia z Internetem (blokując jednocześnie linie telefoniczną). Dlatego też do pism o tematyce komputerowej dołączano płyty CD, na której poza programami związanymi z Internetem umieszczano również wybrane strony internetowe do przeglądania offline. Moja strona o Skansenie taboru kolejowego w Chabówce ukazała się na płycie dołączonej do numeru 2/99 „Magazynu Internet”.

Od kwietnia 2001 roku zmiany wyglądu strony miały charakter głównie kosmetyczny, nie licząc dodania paska ze zdjęciami w 2005 roku. Będąc jedną z najstarszych stron kolejowych w Polsce, wymagała modernizacji. W tym roku, po kilku tygodniach pracy (nie jestem profesjonalnym webmasterem) i przenoszeniu treści została zaprezentowana jej nowa odsłona dostępna pod dotychczasowym adresem.

Do dzisiaj stronę odwiedziły setki tysięcy Internautów, z tego kilka tysięcy osób subskrybuje listę wysyłkową, otrzymując na bieżąco ważne informacje na swoją skrzynkę e-mail. Liczba fanów na Facebooku przekroczyła 3400. Strona zawiera 162 podstrony i ta liczba ciągle rośnie.

Jest to doskonała okazja aby złożyć podziękowanie Tym, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju tej strony. Przede wszystkim dziękuje moim Rodzicom. Za merytoryczne wsparcie dziękuje następującym osobom: Grażyna Sysiak, Maciej Panasiewicz, Celina Janik, Adam Tomczyk, Zbigniew Gondek, Małgorzata Antolak, Marek Judka, Antoni Madej, Jan Knapczyk, Józef Łak, Paweł Mierosławski, Marcin Lis, Grzegorz Bytowski, Maciej Czapkiewicz, Piotr Kozłowski, Wojciech Lis, Artur Szymański, Adam Kliszcz, Michał Legutko, Aleksander Arciszewski, Leszek Biliński, Michał Smajdor, Tomasz Żakowski, Artur Szymański, Łukasz Alczewski, Patryk Farana, Ryszard Smulkowski, Dawid Frątczak, Mateusz Janica, Michał Jeżyna, Szymon Jurkowski, Zofia Mazurek. Na koniec dziękuje mojej Żonie i Córce za cierpliwość i wyrozumiałość.

Nowe galerie/podstrony udostępnione z okazji 17 rocznicy uruchomienia strony:

Komentarze do “Strona PAROWOZY.PL skończyła 17lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *