SP42-260+wagony "ryflaki" z pociągiem "Transwersalny". 31.07.2016. Fot.: Szymon Jurkowski

Transwersalny wraca na tory

Podobnie jak rok temu, we wszystkie niedziele lipca i sierpnia (z wyjątkiem 20 sierpnia) w relacji Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz kursować będzie pociąg „Transwersalny”. Skład będzie zestawiony z lokomotywą spalinową SM42-1006* w historycznym malowaniu oraz wagonami z lat 1960tych. Zestawienie składu „Transwersalnego” nie będzie przypadkowe-takie pociągi jeździły dawniej na linii Chabówka-Nowy Sącz. Ostatnie pociągi z takimi lokomotywami kursowały linią 104 do początku lat dwutysięcznych. Jeszcze w 2002 roku rozkład zawierał 6 par kursów w tej relacji. Oprócz zabytkowych wagonów osobowych podróżnym zostanie udostępniony wagon barowy w którym serwowane będą napoje i przekąski w przystępnych cenach. Pasażerowie pociągu otrzymają bezpłatny poczęstunek w ramach biletu (kanapki z produktami regionalnymi).

Oprócz pociągu „Transwersalnego”, tak jak w latach ubiegłych w wakacyjne weekendy w relacji Chabówka-Kasina Wielka kursować będą ogólnodostępne pociągi retro z parowozem uruchamiane przez Skansen w Chabówce. Pociąg „Transwersalny” będzie spotykać się z ogólnodostępnym pociągiem retro prowadzonym parowozem na stacji w Mszanie Dolnej. Taki widok-krzyżowanie pociągów z parowozem i lokomotywą spalinową był częsty aż do wycofania parowozów na linii Chabówka-Nowy Sącz na początku lat 1990tych.

SP42-260 z pociągiem „Transwersalny” Nowy Sącz-Chabówka. Fot.: Szymon Jurkowski.

Oprócz samego przejazdu zabytkowym pociągiem organizator przewidział dodatkowe atrakcje. Przed odjazdem pociągu z Nowego Sącza możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego oraz wystawy Skarby Małopolski – „Po kolei od kolei czyli Galicyjska Kolej Transwersalna”. W ramach wycieczki możliwe jest zwiedzanie Skansenu w Chabówce, odwiedzenie licznych atrakcji Rabki-Zdroju lub spędzenie popołudnia na Śnieżnicy-wjazd kolejką krzesełkową znajdującą się bezpośrednio obok stacji kolejowej. Szczegółowe informacje i rezerwacja biletów znajdują się na stronie www.kolejegalicyjskie.pl.

AKTUALIZACJA-pierwszy w 2017 roku kurs pociągu „Transwersalnego”

Więcej:


*PKP Cargo przywróciło historyczne barwy lokomotywie SM42-1006, ponieważ należąca do Skansenu lokomotywa spalinowa SP42-260 jest tymczasowo niesprawna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *