Wakacyjne pociągi retro Chabówka-Osielec

W 2023 roku na tory znów wyruszą pociągi retro uruchamiane własnym sumptem przez Skansen w Chabówce. Składy zostaną zestawione z parowozem i zabytkowymi wagonami. Po raz pierwszy w historii będą to kursy w relacji Chabówka-Osielec.

Wakacyjne pociągi retro przed 2023 rokiem

Wakacyjne pociągi retro mają swoją długą, ponad dwudziestoletnią tradycję. W ostatnich latach kursowały głównie na linii kolejowej nr 104 (Chabówka-Nowy Sącz). Za taką relacją przemawiały walory krajobrazowe linii. Linia ta nigdy nie przeszła większej modernizacji, zachowując swój historyczny charakter. Szczątkowy ruch rozkładowych pociągów ułatwiał ułożenie rozkładów jazdy. W okresie 2012-2014 uruchamiano kursy w relacji Chabówka-Mszana Dolna. Przez następne osiem lat (2015-2022) relację to przedłużono i pociągi kursowały z Chabówki przez Mszanę Dolną do Kasiny Wielkiej. W Kasinie Wielkiej podróżni mogli wjechać kolejką krzesełkową na Śnieżnicę i odwiedzić karczmę. Planujący dłuższy pobyt mogli skorzystać z noclegu w apartamentach w niedawno odnowionym budynku stacyjnym.

OKz32-2 z pociągiem Chabówka-Kasina Wielka. 21.08.2016. Fot.: Miłosz Mazurek.
OKz32-2 z pociągiem Chabówka-Kasina Wielka. 21.08.2016. Fot.: Miłosz Mazurek.

Kursy w 2023 roku – Chabówka-Osielec

Linia Chabówka-Nowy Sącz w najbliższych latach przejdzie gruntowny remont. Prace remontowe uniemożliwiają prowadzenie ruchu turystycznego. W związku z tym planowano uruchomienie kursów na linii do Zakopanego. PKP CARGO otrzymało nawet tzw. „otwarty dostęp” na realizację przewozów Chabówka-Nowy Targ. Liczne remonty i duży ruch pociągów spowodował szereg trudności w ułożeniu rozkładu jazdy. Dlatego też w 2023 roku pociągi retro z Chabówki kursować będą w kierunku Suchej Beskidzkiej, na mniej obłożonej linii kolejowej nr 98. Kursować będą w relacji Chabówka-Osielec-Chabówka -Zobacz rozkłady jazdy».

Po zakończeniu wakacji kursować będą z kolei pociągi w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej.


Na tytułowym zdjęciu Ty2-911 z pociągiem specjalnym z Krakowa do Chabówki przejeżdża obok kamieniołomu w Osielcu. Fot.: Szymon Jurkowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *