Linia Chabówka-Nowy Sącz z perspektywy maszynisty

Obecnie na linii Chabówka-Nowy Sącz prowadzony jest głównie ruch turystyczny. W okresie wakacyjnym kursują pociągi z parowozem Chabówka-Kasina Wielka-Chabówka oraz pociąg „Transwersalny” Nowy Sącz-Chabówka-Nowy Sącz z lokomotywą spalinową. Linia została przeznaczona do modernizacji. Dzięki modernizacji podniesiona zostanie prędkość przejazdu. Odbędzie się to jednak kosztem jej zabytkowego charakteru. W ostatnich latach osuwiska kilkukrotnie wymuszały zamknięcie linii Chabówka-Nowy Sącz. Ich przyczyną były silne opady deszczu a ostatnio prace budowlane prowadzone w sąsiedztwie linii. Za każdym razem PKP PLK przywracało przejezdność linii. Plany modernizacji i wcześniejsze kłopoty z przejezdnością skłoniły nas do udokumentowania jej dotychczasowego, zabytkowego charakteru. Pomysł zrealizowaliśmy poprzez nagranie filmu z perspektywy maszynisty pociągu (tzw. film cabview). Okazją do nagrania był przejazd pociągu „Transwersalny” realizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Kamera została umieszczona na pomoście lokomotywy spalinowej prowadzącej pociąg z Nowego Sącza do Chabówki. Film jest dostępny w jakości 4K. Zapraszamy do oglądania.

Zdjęcia i montaż-Mateusz Janica, współpraca-Łukasz Wideł (Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej/NSMK), Miłosz Mazurek (parowozy.pl).

Nagrania filmowe umieszczamy od 2015 roku na kanale YouTube „Koleją z Mateuszem”. Więcej o naszej współpracy przeczytacie we wpisie Filmy z taborem z Chabówki dostępne na YouTube. „Specjalizacja” kanału to nagrania cabview – nagrania z perspektywy maszynisty pociągu. Od początku naszej współpracy planowaliśmy nakręcenie tego typu filmu na linii 104 Chabówka-Nowy Sącz.

Bezpośredni odnośnik do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=E6UrdCcW1Ccc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *