Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej po raz piąty

Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs na realizację zadań w dziedzinie turystyki w 2019 roku pn. „Małopolska Gościnna”. Celem konkursu jest wyłonienie podmiotów pożytku publicznego które zrealizują zadania w dziedzinie turystyki. Jednym z dofinansowanych zadań będą Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Tegoroczne dofinansowanie, wynoszące 350.000zł jest na nieznacznie niższym poziomie niż w latach poprzednich. Rok i dwa lata temu wsparcie wyniosło 400.000zł, a we wcześniejszych latach 380.000zł (2016) i 200.000zł (2015).

OKz32-2 z „Pociągiem Wolności”. 11.11.2016. Fot.: Szymon Jurkowski.

Regulamin zakłada organizację w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019r. co najmniej 25 turystycznych przejazdów pociągów turystycznych. Pociągi mają zostać zestawione z historycznym składem. Mają to być przejazdy biletowane, odpłatne, skierowane do turystów odwiedzających Małopolskę i do jej mieszkańców. Każdemu przejazdowi towarzyszyć będzie program artystyczno-kulturalny, edukacyjny, zwiedzanie z przewodnikiem itp.

Pociąg retro do Zakopanego. Fot.: Piotr Skucha.

Przejazdy stanowić będą samodzielne atrakcje lub będą towarzyszyć innym wydarzeniom. Wszystkim przejazdom towarzyszyć będzie szeroka akcja promocyjna. Program uwzględni przejazd przez min. pięć miejscowości będących stolicami powiatów małopolskich (w praktyce może to być Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Gorlice, Kraków, Limanowa, Miechów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Tarnów, Zakopane, Wadowice i Wieliczka). Organizację tegorocznych przejazdów z pewnością ułatwi zeszłoroczna naprawa malowniczej linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz.
OKz32-2 z Pociągiem z Wolności. Fot Kacper Stolarski

Ostateczny harmonogram przejazdów zostanie ustalony i ogłoszony po wyłonieniu zwycięzcy. W poprzednich czterech latach dofinansowanie trafiło do Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (NSMK), posiadające długoletnie doświadczenie w organizacji pociągów retro. Wybór operatora piątej edycji projektu nastąpi w kwietniu br.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *