„Cabview” Chabówka-Nowy Sącz po raz trzeci, ale czy ostatni?

Wielkimi krokami zbliża się modernizacja linii 104 Chabówka-Nowy Sącz. Wraz z nią linia straci swój zabytkowy charakter. Wzrośnie za to prędkość przejazdu, na linię wróci normalny ruch pasażerski i towarowy. Nadchodząca modernizacja skłoniła wiele osób do udokumentowania unikalnego, zabytkowego charakteru szlaku. My również jesteśmy w tej grupie. Stąd też pomysł na nagranie filmu z perspektywy maszynisty pociągu (tzw. film cabview).

Dwa wcześniejsze filmy

Okazją do nagrań były przejazdy pociągu „Transwersalny” realizowane w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Pociąg „Transwersalny” kursuje w relacji Nowy Sącz-Chabówka-Nowy Sącz z lokomotywą spalinową. Kamera została umieszczona na pomoście lokomotywy spalinowej. Pierwsze nagranie zrealizowaliśmy w 2019 roku. W tym samym roku zaprezentowaliśmy pierwszy film-był to przejazd z Nowego Sącza do Chabówki. Przejazd powrotny, z Chabówki do Nowego Sącza również został nagrany. Nie byliśmy jednak zadowoleni z efektu. Deszczowa pogoda skłoniła nas do powtórzenia ujęć. Perspektywa ponownego nagrania się oddalała, więc w 2021 roku pokazaliśmy drugi film-przejazd Chabówka Nowy Sącz w deszczowej scenerii.

Trzeci film

W tym roku pogoda nam dopisała. Udało się powtórzyć nagranie w relacji Chabówka-Nowy Sącz.

Zdjęcia i montaż-Mateusz Janica, współpraca-Łukasz Wideł (Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej/NSMK), Miłosz Mazurek (parowozy.pl).

Wcześniejsze filmy: Nowy Sącz-Chabówka (pierwszy film)


Więcej o tym filmie we wpisie: Linia Chabówka-Nowy Sącz z perspektywy maszynisty

Wcześniejsze filmy: Chabówka-Nowy Sącz(drugi film)


Więcej o tym filmie we wpisie: Linia Chabówka-Nowy Sącz w deszczowej scenerii

„Koleją z Mateuszem” i parowozy.pl

Od 2015 roku na filmy zamiast na stronie umieszczamy na zaprzyjaźnionym kanale YouTube „Koleją z Mateuszem”. Więcej o naszej współpracy przeczytacie we wpisie Filmy z taborem z Chabówki dostępne na YouTube. „Specjalizacja” kanału to nagrania cabview – nagrania z perspektywy maszynisty pociągu. Od początku naszej współpracy planowaliśmy nakręcenie tego typu filmu na linii 104 Chabówka-Nowy Sącz.

Więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *