Tegoroczna, szósta już Gala Parowozów odbędzie się w sobotę i niedzielę (10 i 11 września) w Jaworzynie Śląskiej. Do Jaworzyny po raz drugi pojedzie parowóz z Chabówki oraz tabor z innych placówek. Podobnie jak w 2014 roku Chabówkę reprezentować będzie parowóz TKt48-191 (pierwotnie planowano OKz32-2). Na Gali Parowozów będzie można również zobaczyć parowozy z Wolsztyna (świeżo naprawiona w Chabówce Pt47-65), Pyskowic (Ty42-24) oraz dwa parowozy z Czech (423.0145 z Jaromierza i 213.901 z Brna). Tradycyjnie obowiązki gospodyni zlotu będzie pełnić lokomotywa TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej (ta lokomotywa reprezentowała Muzeum w Jaworzynie Śląskiej podczas tegorocznej Parowozjady w Chabówce).
Gala Parowozów zostanie uroczyście otwarta w sobotę 10 września 2016r. Wówczas na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zostaną przedstawieni wszyscy uczestnicy Gali. Wieczorem zostanie zaprezentowany spektakl pt. „Pt31 – polski Ekspress” dedykowany polskiemu konstruktorowi lokomotyw – inż. Kazimierzowi Zembrzuskiemu oraz polskiej przedwojennej lokomotywie Pt31. W teatralny, nieco niecodzienny sposób zostanie przedstawiona sylwetka błyskotliwego inżyniera i czasów, w których tworzył swoje największe dzieła – lokomotywy Pt31 czy Pm36.
Zorganizowane zostaną pociągi specjalne do Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Jawora i Krzyżowej.
Tradycyjnym punktem programu będzie parada nocna. Na stacji w Jaworzynie Śląskiej w blasku gwiazd i peronowych jarzeniówek zaprezentują się wszystkie uczestniczące w Gali Parowozy. Niedziela 11 września to dzień rodzinny – możliwe będzie zwiedzanie Muzeum, odbędą się prezentacje sprawnych parowozów, prezentacje na obrotnicy itd.
Organizatorem Gali Parowozów jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z siedzibą w Jaworzynie Śląskiej. Podstawowym celem działalności Muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych. Misja Muzeum realizowana jest również przez organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym mających na celu promocję idei ochrony zabytków techniki.