SP42-260+wagony "ryflaki" z pociągiem "Transwersalny". 31.07.2016. Fot.: Szymon Jurkowski

Lipiec’2016 w Skansenie-podsumowanie

25 pociągów retro

W lipicu 2016 oferta przejazdów pociągów turystycznych była bardzo bogata. Był to pracowity okres dla całej Załogi Skansenu w Chabówce. Uruchomiono łącznie 25 par pociągów retro i było to:

  • 20 pociągów z parowozem w relacji Chabówka-Kasina Wielka-Chabówka. Pociągi te PKP Cargo, w którego strukturach znajduje się Skansen, uruchomiło własnym sumptem. Skansen w Chabówce zapewnił nie tylko pociąg wraz z obsługą ale również prowadził sprzedaż biletów.
  • 5 pociągów „Transwersalny” z zabytkową lokomotywą spalinową w relacji Nowy Sącz-Chabówka-Nowy Sącz. Pociągi te kursowały w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Skansen zapewnił pociąg wraz z obsługą dla Organizatora przejazdów-Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei które prowadziło sprzedaż biletów, promocję przejazdów itd..

Sceny jak za dawnych lat-krzyżowanie w Mszanie Dolnej

Pociągi Chabówka-Kasina Wielka podobnie jak rok wcześniej zestawiano z parowozem (najczęściej OKz32-2). Pociąg „Transwersalny” zestawiano zaś z lokomotywą spalinową SP42-260 i wagonami „ryflakami”. Zestawienie składu „Transwersalnego” nie było przypadkowe-takie pociągi jeździły dawniej na linii Chabówka-Nowy Sącz.

SP42-260+wagony "ryflaki" z pociągiem "Transwersalny". 31.07.2016. Fot.: Szymon Jurkowski
SP42-260+wagony „ryflaki” z pociągiem „Transwersalnym”. 31.07.2016. Fot.: Szymon Jurkowski
Podłopień na szlaku Tymbark - Dobra k/ Limanowej (linia Chabówka-Nowy Sącz). 1994 rok. Fot.: Janusz Walczyna.
Podłopień na szlaku Tymbark – Dobra k/ Limanowej (linia Chabówka-Nowy Sącz). 1994 rok. Fot.: Janusz Walczyna.

W każdą niedzielę pociąg prowadzony parowozem spotykał się z pociągiem „Transwersalnym”. Krzyżowanie składów odbywało się w Mszanie Dolnej. Taki widok-krzyżowanie pociągów z parowozem i lokomotywą spalinową był częsty aż do wycofania parowozów na linii Chabówka-Nowy Sącz na początku lat 1990tych.
Krzyżowanie Ty42-107 z pociągiem Kasina Wielka-Chabówka i SP42-260 z pociągiem "Transwersalny" Chabówka-Nowy Sącz. Fot.: Andrzej Drożdż
Krzyżowanie Ty42-107 z pociągiem Kasina Wielka-Chabówka i SP42-260 z pociągiem „Transwersalny” Chabówka-Nowy Sącz. Fot.: Andrzej Drożdż

Remont torowiska w Skansenie

Przygotowanie tak dużej liczby pociągów w oparciu o kilkudziesięcioletni tabor wymagało wiele pracy od warsztatu w Chabówce. Oprócz troski o tabor nie zapomniano o infrastrukturze. W sierpniu wyremontowano główny tor i rozjazdy łączące Skansen ze stacją PKP w Chabówce. Zakres prac i ich jakość powinny wystarczyć na następne kilkadziesiąt lat.

Sierpień pełną parą-Parowozjada i pociągi retro

Program na sierpień jest jeszcze bogatszy-pojedzie 16 par pociągów z parowozem z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Pociągi te będą uruchamiane we wszystkie soboty (z wyjątkiem 20 sierpnia), niedzielę oraz dodatkowo w poniedziałek 15 sierpnia. 20 i 21 sierpnia odbędzie się dwunasta Parowozjada której towarzyszyć będą liczne pociągi retro (m.in. do Zakopanego i dodatkowe kursy do Mszany Dolnej).

Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej wracają po wakacjach

Wraz z ostatnim w tym roku kursem pociągu „Transwersalny” nastąpiła przerwa w kursowaniu pociągów w ramach Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej. Od września do grudnia na specjalnie wybranych, malowniczych trasach uruchomione zostaną pociągi turystyczne. Zaplanowano przejazdy obejmujące Nowy Sącz, Krynice, Kraków, Tarnów i Suchą Beskidzką.

Wkrótce nowe filmy na YouTube

W najbliższych dniach na zaprzyjaźnionym kanale Koleją z Mateuszem pojawią się kolejne filmy z taborem z Chabówki. Tradycyjnie już autorem zdjęć będzie Miłosz Mazurek (autor niniejszej strony), montaż wykona Mateusz Janica. Taką formę współpracy wypracowaliśmy w 2015 roku i od tego czasu można obejrzeć tabor z Chabówki na YouTube. Najlepiej jednak zobaczyć go na miejscu, w Chabówce w całej okazałości. Takich okazji w tym roku z pewnością nie zabraknie. Na filmie poniżej pierwszy w 2016 ogólnodostępny pociąg retro, wyjątkowo z parowozem Ty42-107.

Komentarze do “Lipiec’2016 w Skansenie-podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *