Pociągi retro w 2024 roku

Jedynymi w tym roku kursami pociągów retro będą organizowane przez NSMK przejazdy w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Więcej na ten temat poniżej.

Wakacyjne pociągi retro mają swoją długą, ponad dwudziestoletnią tradycję. W ostatnich latach kursowały głównie na linii kolejowej nr 104 (Chabówka-Nowy Sącz). Za taką relacją przemawiały walory krajobrazowe linii. Linia ta nigdy nie przeszła większej modernizacji, zachowując swój historyczny charakter. Szczątkowy ruch rozkładowych pociągów ułatwiał ułożenie rozkładów jazdy. W okresie 2012-2014 uruchamiano kursy w relacji Chabówka-Mszana Dolna. Przez następne osiem lat (2015-2022) pociągi kursowały z Chabówki przez Mszanę Dolną w przedłużonej relacji do Kasiny Wielkiej. W Kasinie Wielkiej podróżni mogli wjechać kolejką krzesełkową na Śnieżnicę i odwiedzić karczmę. Planujący dłuższy pobyt mogli skorzystać z noclegu w apartamentach w niedawno odnowionym budynku stacyjnym.

OKz32-2 z pociągiem Chabówka-Kasina Wielka. 21.08.2016. Fot.: Miłosz Mazurek.
OKz32-2 z pociągiem Chabówka-Kasina Wielka. 21.08.2016. Fot.: Miłosz Mazurek.

Linia Chabówka-Nowy Sącz przechodzi gruntowny remont. Prace remontowe uniemożliwiają prowadzenie ruchu turystycznego. W związku z tym planowano uruchomienie kursów na linii do Zakopanego. PKP CARGO otrzymało nawet tzw. „otwarty dostęp” na realizację przewozów Chabówka-Nowy Targ. Liczne remonty i duży ruch pociągów spowodował szereg trudności w ułożeniu rozkładu jazdy. Dlatego też w 2023 roku pociągi retro z Chabówki kursowały w kierunku Suchej Beskidzkiej, na mniej obłożonej linii kolejowej nr 98. W 2024 roku możliwe było uruchomienie pociągów wakacyjnych w relacji Chabówka-Nowy Targ lub Chabówka Osielec. Zarząd PKP Cargo w strukturach której znajduje się Skansen złożył 27 czerwca 2024 w Sądzie Rejonowym w Warszawie wniosek o otwarcie wobec spółki postępowania sanacyjnego. W takiej sytuacji finansowej pieniędzy na organizację pociągów wakacyjnych po prostu nie ma.

Po zakończeniu wakacji kursować będą pociągi w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Ich kursowanie jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze strony Zarząd Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *