Jesień z pociągami retro

Jesienią ruszają pociągi retro organizowane przez NSMK w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Przejazdy te adresowane są do szerokiego grona odbiorców. Uruchamiane pociągi stanowić będą samodzielne atrakcje lub będą towarzyszyć innym wydarzeniom. Zabytkowe składy odwiedzą m.in. Tarnów, Tuchów, Żabno, Biecz, Gorlice, Muszynę, Nowy Sącz. Zakup biletów na przejazdy jest możliwy na stronie www.kolejegalicyjskie.pl.

Zobacz wszystkie wydarzenia w kalendarzu imprez

TKt48-191 i zimowy pociąg retro
TKt48-191 prowadzi pociąg „Kolejowa podróż ze Świętym Mikołajem”. 3.12.2017. Fot.: Szymon Jurkowski.

Perypetie z dotacją na pociągi retro

NSMK ubiegało się o dotację w konkursie „Małopolska Gościnna” organizowanym przez Województwo Małopolskiego. Pomiędzy 2015 a 2019 rokiem przekazano wsparcie w łącznej kwocie 1.730.000zł. W tegorocznym konkursie przewidziano dofinansowanie Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej na poziomie 350.000zł. W maju Zarządu Województwa Małopolskiego odmówił udzielenia dotacji z powodu złej sytuacji finansowej. W związku z tym PKP Cargo, w którego strukturach znajduje się Skansen wzięło na siebie ciężar finansowy wakacyjnych pociągów „Transwersalny”.  Trzy miesiące później Zarząd Województwa postanowił jednak przeznaczyć 250.000zł na organizację pociągów turystycznych. Dofinansowanie trafi do Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (NSMK). Stowarzyszenie posiada długoletnie doświadczenie w organizacji pociągów retro. Projekt ma na celu także promocję atrakcji turystycznych Małopolski. Na wszystkie przejazdy tabor wraz z obsługą zapewni Skansen w Chabówce.


Na tytułowym zdjęciu zeszłoroczny przejazd parowozem z Tarnowa do Żabna. 29.09.2019. Fot.: Marcin Alencynowicz. / Marcin Alek Foto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *