Pociągi retro z dofinansowaniem Województwa Małopolskiego

Województwo Małopolskie dofinansuje przejazdy zabytkowych pociągów po malowniczych trasach Małopolski. Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs ofert „Małopolska Gościnna”. W ramach konkursu na różne zadania związane z turystyką zostanie przeznaczone 1.490.000 zł z tego 400.000zł na czwartą edycję projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Tegoroczne dofinansowanie jest na takim samym poziomie jak rok temu, we wcześniejszych latach wsparcie wyniosło 380.000zł (2016) i 200.000zł (2015). Dzięki dofinansowaniu w okresie od 1 kwietnia do 15 grudnia ma zostać uruchomionych co najmniej 21 turystycznych przejazdów kolejowych.

Tabor (zabytkowe lokomotywy i wagony wraz z obsługą) wypożyczy Skansen w Chabówce. Natomiast organizacją przejazdów (sprzedażą biletów, organizacją atrakcji towarzyszących itd.) zajmie się wyłoniony w konkursie operator.

OKz32-2 z „Pociągiem Wolności”. 11.11.2016. Fot.: Szymon Jurkowski.

Będą to przejazdy biletowane, odpłatne, skierowane do turystów odwiedzających region i mieszkańców Małopolski. Każdemu przejazdowi towarzyszyć będzie program aktywizujący dla uczestników (program artystyczno – kulturalny, edukacyjny, zwiedzanie atrakcji z przewodnikiem itp). Przejazdy stanowić będą samodzielne atrakcje turystyczne lub będą towarzyszyć innym wydarzeniom o charakterze turystyczno – kulturowym lub historycznym. Zarząd Województwa rekomenduje połączenie przejazdów z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Regulamin zakłada przejazd przez co najmniej 5 miejscowości będących stolicami powiatów małopolskich (w praktyce może to być Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Gorlice, Kraków, Limanowa, Miechów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Tarnów, Zakopane, Wadowice i Wieliczka).

W poprzednich trzech latach dofinansowanie trafiło do Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (NSMK), posiadające długoletnie doświadczenie w organizacji pociągów retro. Pociągi retro uruchamiane przez NSMK cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Wybór operatora czwartej edycji projektu nastąpi do 7 kwietnia 2018r w formie uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego.

Więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *