Rocznica otwarcia Skansenu w Chabówce

Na początku lat 1990tych na PKP trwały przygotowania do obchodów 150lecia kolei na Ziemiach Polskich (1845-1995). Czyniono starania, by kulminacyjnym obchodom zapewnić właściwą oprawę. Siłami m.in. ZNTK w Pile i ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim wiele „stojących w krzakach” lokomotyw i wagonów odbudowano do stanu pełnej sprawności. Równocześnie do celów muzealnych pozyskiwano i zachowywano ostatnie sprawne wówczas parowozy. Na fali przywracania do służby taboru kolejowego powstała potrzeba zapewnienia miejsca nie tylko na ekspozycje ale również na bieżącą obsługę i konserwacje. Po kilku latach gromadzenia eksponatów, 11 czerwca 1993 roku w Chabówce uroczyście otwarto ekspozycję na którą składało się wówczas kilkadziesiąt eksponatów. Nowo powstała placówka, kontynuująca tradycje parowozowni, była wówczas jedną z wielu. Podobne placówki powstały w Kościerzynie, Choszcznie, Bielsku-Białej, Jaworzynie Śląskiej i Karsznicach. Oprócz tego ruch planowy z parowozami prowadziła wówczas Parowozownia Wolsztyn a w Warszawie działało Muzeum Kolejnictwa.

Mało kto wówczas przypuszczał, że oddalona od głównych szlaków Chabówka stanie się za kilkanaście lat wiodącą placówką muzealną na kolejowej mapie Polski.

Wśród uczestników uroczystego otwarcia był Pan Ryszard Smulkowski który udostępnił zdjęcia z tego wydarzenia-zobacz fotorelacje z otwarcia Skansenu w Chabówce w 1993roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *