Parowozjada 2019 Fot Adam Kupniewski

Rok 2019 w Skansenie – podsumowanie

Miniony rok minął bardzo pracowicie. Uruchomiono 32 pary pociągów relacji Chabówka-Kasina Wielka-Chabówka. Podczas „Lata z parowozami” prezentowano specyfikę pracy kolejarzy a główną atrakcją była XV Parowozjada w Chabówce. Po raz piąty z kolei Skansen zapewnił obsługę trakcyjną pociągów uruchamianych pod szyldem “Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. W ramach tegorocznej edycji „Małopolskich Szlaków” uruchomiono 32 pociągi. Więcej na temat tego projektu można przeczytać we wpisie Niespodzianki piątej edycji Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej.

Przejazd Parowozem z Tarnowa do Żabna. 29.09.2019. Fot.: Marcin Alencynowicz.

Wyjazdy do Wolsztyna, Warszawy i pociągi na zamówienie

Tabor z Chabówki jak co roku wziął udział w Paradzie Parowozów w Wolsztynie. Oprócz „występów” na paradzie parowozy z Chabówki prowadziły pociągi specjalne towarzyszące imprezie. Tradycją stały się również jesienne wyjazdy do Warszawy. Skład z parowozem Ty2-911 uświetnił „Dni Transportu” i uroczystości organizowane przez gminę Wawer. Więcej na temat tych przejazdów we wpisie Chabówka w Warszawie 2019 – fotorelacja.

Kolej na Wawer 2019. Fot.: Artur Szymański.

Dużo pracy w warsztacie

Uruchomienie tak dużej ilości pociągów wiązało się z olbrzymim nakładem pracy. Wyruszenie składu na szlak poprzedziły wielogodzinne przygotowania prowadzone w warsztacie. Przygotowanie wiekowego taboru, by bezawaryjnie pracował z dala od macierzystej jednostki było nie lada wyzwaniem. W tym roku dużo pracy poświecono na naprawę główną parowozu Ty42-107. Dla zabytkowego taboru nie ma taryfy ulgowej – więcej na ten temat we wpisie Uruchomienie pociągów z parowozami to nie bułka z masłem. Remonty prowadzono również w samym Skansenie, objęły one m.in. peron Chabówka Skansen. Wymieniono podłoże peronu wraz z nawierzchnią. Bez zmian pozostawiono zabytkową konstrukcję wiaty peronowej.

Parowozjada 2019. Fot.: Adam Kupniewski
Parowozjada 2019. Fot.: Adam Kupniewski

Nagraliśmy linię 104 z perspektywy maszynisty

Od 2015 roku nagrania filmowe zamiast na stronie umieszczamy na zaprzyjaźnionym kanale YouTube „Koleją z Mateuszem”. Od początku naszej współpracy planowaliśmy nakręcenie filmu kabinowego cabview na linii 104 Chabówka-Nowy Sącz. Film nakręcono podczas jednego z przejazdów z cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *