Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” zainaugurowany!

W sobotę i niedzielę (4 i 5 lipca 2015r.) Skansen uruchomił cztery pociągi z parowozami. Dodatkowo w niedzielę „Pociąg do śpiewania” zawiózł turystów z Nowego Sącza do Kasiny Wielkiej, gdzie odbyło się bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie szczegółów projektu, na który NSMK otrzymało 200.000zł dotacji. O 10:15 na specjalnej zwołanej w tym celu konferencji prasowej ogłoszono szczegóły projektu, w ramach którego powstanie nowy produkt turystyczny. Projekt powstanie w oparciu o zasoby Skansenu oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka Chabówka – Nowy Sącz. Zostaną zorganizowane przejazdy pociągami retro, zgodnie z poniższym zestawieniem.

Przejazdy pociągami retro w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”'2015.

TrasaData przejazduNazwa przejazdu
Nowy Sącz – Kasina Wielka5 lipca 2015r.„Pociąg do śpiewania”
Nowy Sącz – Krynica6 września 2015r.„Parowozem przez Dolinę Popradu”
Nowy Sącz – Biecz20 września 2015r.„Perła Małopolski”
Chabówka – Nowy Sącz Kasina Wielka*26, 27 września 2015r.„Weekend pod parą”
Chabówka – Nowy Sącz-Krynica*9 października 2015r.„Zielona Szkoła”
Nowy Sącz - Krynica**10 października 2015r."Parowozem do Krynicy"
Kraków Główny – Kraków Balice***17 października 2015r.
1 września 2015r.
„Otwarcie linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej”
Chabówka – Nowy Sącz****11 listopada 2015r.****„Pociąg wolności”****
Chabówka – Zakopane5 grudnia 2015r.„Zimowy pociąg retro”
Chabówka – Mszana Dolna6 grudnia 2015r.„Mikołajki z parowozem”
*Relacja zmieniona z powodu złego stanu torowiska na linii kolejowej 104.
**Dodatkowy kurs
***Termin zmieniony w związku z przesunięciem terminu otwarcia linii
****Pociąg odwołany w związku ze złym stanem torowiska na linii kolejowej 104.



Tabor na wszystkie przejazdy zapewni Skansen w Chabówce. Pociągi poprowadzi parowóz, za wyjątkiem przejazdu promocyjnego do Portu Lotniczego Kraków Balice. W trakcie przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, plenerowe rekonstrukcje historyczne. Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej PTH oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionej epoki – handlarzy, Żydów, podróżujących muzyków, bogatych mieszczan -przedstawicieli świata dawnej Galicji. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie „odprawiał” pociągi z poszczególnych stacji, a w czasie jazdy pociągu opowie pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. W czasie jazdy w wagonach odbędą się konkursy nagradzane drobnymi upominkami. W każdym z zaplanowanych pociągów zostanie zorganizowany przedział barowy.

Szczegółowy plan atrakcji podczas każdego z przejazdów zostanie opublikowany 30 lipca 2015r. o godzinie 20:00 na stronie projektu – www.kolejegalicyjskie.pl, w tym dniu zostanie uruchomiona rezerwacja biletów przez Internet.

Projekt jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach drugiej edycji konkursu „Małopolska Gościnna”. Honorowy patronat nad projektem objął Pan Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego.


„Pociąg do śpiewania”

Fotografie dzięki uprzejmości Autora © Michał Wojtaszek / www.psmkms.krakow.pl


Bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej

Fotografie dzięki uprzejmości Autorki © Bożena Majchrzak / www.stacjakasina.pl

Komentarze do “Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” zainaugurowany!

  1. Genialna stronka. Dzięki, że komuś się chce w tych pędzących czasach zatrzymać się na chwilkę. Kiedy byłem nastolatkiem jeździłem tą linią i nigdy bym nie podejrzewał, że wszystko zniknie….. Żal, ale niewiele można poradzić… nikt już nie pójdzie do pociągu, skoro ma samochód pod domem…. Tym bardziej wielkie słowa uznania dla tych, którzy dbają, pamiętają i pokazują młodzieży…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *